Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu’nun kararıyla erişim kısıtlaması getirilen  Wikipedia Türkiye’nin  Anayasa Mahkemesi’ne  yaptığı bireysel başvusu, Genel Kurul’a Eylül ayında sevk edilmişti. Mahkeme bugun başvuruyu görüşüp karara bağlamayı planlıyor.

“İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkındaki Kanun” hükmü gereğince kapatılan Wikipedia Türkiye, ‘Suriye İç Savaşı’na yabancı müdahalesi’ ve ‘Devlet destekli terörizm’ gibi maddelerde yer alan yanlış ve suçlayıcı ifadelerin kaldırılmasını isterken, Wikipedia Global, sitenin tamamına erişimin engellenmesinin ifade özgürlüğünü ihlal ettiğini savunuyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, 2018 yılı ocak ayında yaptığı bir açıklamada Wikipedia’nın, yasa dışı içerikleri ısrarcı bir şekilde yayınlanmaya devam ettiği belirtmiş, “Erişim engelleme tedbiri uygulanmadan önce Wikipedia, Türkiye’nin terör örgütlerine destek verdiği şeklindeki iftiralara yer veren makalelerde yer alan içerikleri kaldırması konusunda yasaya ve uluslararası uygulamalara uygun bir şekilde uyar-kaldır yöntemi uygulanarak resmi iletişim kanalları üzerinden uyarılmış ancak bu konuda bir cevap alınamaması nedeniyle erişim engelleme tedbiri uygulanmak zorunda kalınmıştır.” ifadelerini kullanmıştı.

GÜNCELLENDİ: Mahkeme, Wikipedia’ya uygulanan erişim yasağının “hak ihlâli” olduğu kararına vardı. Kapsamlı karar henüz açıklanmış değil fakat yüksek mahkeme ihlalin ortadan kaldırılması için sitenin erişime açılmasına yönelik talebini sulh ceza hakimliğine iletti.

Share:

administrator

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir