Yurt dışından ülkemize giriş yapan, bilgisayar, radyo, televizyon, cep telefonu, tablet, video cihazları, uydu alıcısı gibi görsel ve işitsel cihazlardan euro üzerinden bondrol ücreti alınması yönünde karara varıldı.

Yurt dışından getirilecek televizyon, radyo, cep telefonu gibi görsel veya işitsel yayınları alabilen cihazlar için “Ticari ithalat maksadı dışında” 2020 bandrol ücreti belirlendi.

Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bu karara göre, ticari ithalat maksadı dışında yurt dışından getirilecek  video, uydu alıcı cihazları, televizyon, radyo, ve birleşik cihazlar ile bunların dışındaki görsel veya işitsel yayınları alabilen cihazlar için bir defaya mahsus ve 2020 yılı için geçerli olmak üzere bandrol ücreti tahsil edilecek.

Bandrol ücreti, oto televizyonları için 8 euro, 51 ekrana kadar televizyonlar için 10 euro, 52-67 ekranlar 16 euro, 68-85 ekranlar için 22 euro, 86-116 ekranlar 34 euro, 117-148 ekranlar  40 euro, 148 ekran ve daha üst boyuttakiler için ise bandrol ücreti 80 euro olarak belirlendi.

Yurt dışından getirilecek olan cep telefonları için 20 euro,  tabletler ve bilgisayarlar için 10 euro bandrol ücreti tahsil edilecektir.

Bandrol ücreti; cep tipi radyoda 1 euro, taşınabilir radyo alıcılarında 1-2 euro, videolarda 18 euro, set üstü medya kutuları (set top box) ile her türlü uydu alıcı cihazlarda 7 euro olarak uygulanacak. Televizyon ağırlıklı birleşik cihazlar için 9-21 euro, radyo ağırlıklı birleşik cihazlar için 1-18 euro bandrol ücreti tahsil edilecek.

Bunların dışında kalan diğer cihazlar için ise 18 euro bandrol ücreti belirlendi. Bandrol ücreti euro karşılığı Türk lirası olarak alınacak.

Cumhurbaşkanlığı Kararının Eki

Share:

administrator

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir